بقا در طبیعت

مصاحبه مجموعه بقا در طبیعت با تنها کویرنورد مسافت بلند ایران

خبرنگار بقادر طبیعت:

بنده سعیدی هستم از همکاران مجموعه بقا در طبیعت، ضمن تبریک بابت موفقیت بزرگی که در عرصه کویرنوردی ایران و جهان بدست آوردید و سپاس از اینکه جهت تهیه این گزارش با ما همکاری فرمودید اگر موافق باشید بدون مقدمه بریم سراغ طرح سوالات این مصاحبه

- جناب موحد سریعی، لطف می کنید خودتون رو برای علاقمندان معرفی کنید و از شرایط شغلی تحصیلی و هر موردی رو که صلاح می دونید برای ما بفرمایید؟

آقای یونس موحد سریعی:

باسلام یونس موحد سریعی هستم متولد ۱۳۶۰ تبریز از محله معروف شهناز مدرک تحصیلی مهندس شیمی تجزیه  چند سال پیش شرکت گاز رسانی داشتم و تخصص ویژه در انواع جوشکاریهای زیر آب و سطح دارم ولی چند سال از در این مورد کار نمی کنم. بنده هفتومین نسل سردار ملی ستارخان هستم اجدادم در زمانهای قدیم خرید و فروش سلاح می کردنند و به خاطر حمل سریع سلاح زمان مشروطه معرف به سریعی شدند که نسل در نسل وسینه در سینه انتقال داده شده . سریعی در زبان فارسی پیش بر سریع یا تند رونده حرکت سرعتی  می باشد.

خبرنگار بقادر طبیعت:

- فعالیت های ورزشیتون رو بصورت حرفه ای از چه زمانی و با چه رشته ای شروع کردید؟

آقای یونس موحد سریعی:

بنده تنها ورزشکاری هستم که بدون عقبه کوهنودی وآشنایی، باسرعت زیاد وارد شدم . از زمان آغاز ورودم در چهار رشته کویر هیمالیا وقطب و آتشفشان نوردی شروع به کار کردم پدیده هایی نو که در ایران آغاز نشده.

خبرنگار بقادر طبیعت:

- چی شد که تصمیم بر اجرای چنین پروژه ای گرفتید؟

آقای یونس موحد سریعی:

صیانت از پرچم ایران و ارتقا روند پیشرفت ایران برایم مهم بود و برایم شغل و هدف می باشد .

خبرنگار بقادر طبیعت:

- و حالا مفصل در مورد پروژه اتون توضیح بفرمایید که دقیقا علاقمندان با پروژه موفقیت آمیز شما آشنا شوند

آقای یونس موحد سریعی:

پله اول کویر نوردی بود دستیابی به باور درون با دیدگاه روشن و آینده نگری و تلاش بی وقفه در رشته های ناشناخته شاید یقینا گفت هیمالیای معکوس

سه پروژه بزرگ انجام شده در ایران ودر سطح جهان برای اولین بار اولین پروژه ۴۵۰ نرمال میباشد کاشان آران بیدگل و کاروانسرای مرنجاب و کاروانسرای سفید آب و کاروانسرای عین الرشید و کاروانسرای قصر بهرام وبرگشت تا مرنجاب مسیر نرمال میزان پیمایش ۴۵۰ کیلومتر و با وزن کوله پشتی ۳۲ کیلوگرم و پنج روز نیم پیمایش شد

خبرنگار بقادر طبیعت:

- در مورد هماهنگی های بارگذاری و زمان و نیرویی که به خودش اختصاص داد توضیح بفرمایید

آقای یونس موحد سریعی:

بارگذاری در کویر نحوه اجرای خاصی دارد شاید بتوان گفت کوچکترین اشتباه در بارگذاری منجر به مرگ بشود لذا محل بارگذاری ها ونحوه بارگذاری را خودم انتخاب می کنم و توسط تیم اجرایی اجرا می شود.

خبرنگار بقادر طبیعت:

- در مورد هزینه های این پروژه توضیح می فرمایید ( چه میزان هزینه برداشته، چه میزان خودتون متحمل شدید و چه میزان اسپانسرها متقبل شدند و در صورت تمایل نامی هم از اسپانسرهاتون ببرید)

آقای یونس موحد سریعی:

کل فرایند اجرا وبارگذاری هزینه های سنگین دارد واز سویی دیگر هزینه های پرداختی که مربوط به کتاب گینس ریز پروژه ها ست نیز سنگین می باشد.

ومشکل اسپانسرینگ و تامین هزینه تجهیزات، خود یک مشکل بزرگ می باشد.

خبرنگار بقادر طبیعت:

- در مورد هرگونه مسائل امنیتی و امن کردن برنامه از هر بعد و جهت چه اقداماتی انجام دادید؟ برای علاقمندان توضیح بدید(خطرات طول مسیر، در صورت احتمال حیوانات، طوفان، گم شدن، عدم دسترسی به آب و غذا در صورت پیدا نکردن محل بارگذاری ها  و ....)

آقای یونس موحد سریعی:

ازنظر پوشش گیاهی وحیوانات هیچ چیزی وجود نداشت در پروژه آخر ریگ جن ولی در برنامه اول ودوم حیوانات و خزندگان وجود داشت.

در ریگ جن هیچ حیوان وگیاهی و هیچ گونه منبع آبی وجود ندارد.

از این بابت خرسندم که ارتباط ویژه ای با مراکز نظامی و امنیت وجود دارد و تامیین پشتیبان هوایی و زمینی در شرایط خاص را تامیین می کنند.

خبرنگار بقادر طبیعت:

- در رابطه با مسیرهای نرمال و غیر نرمال برای علاقمندان توضیح بدید لطفا.

آقای یونس موحد سریعی:

مسیر نرمال را به جاده خاکی طلقی می شود ولی در مسیر غیر نرمال هیچ گونه جاده و علایم پیمایش وجود ندارد و باید از تجهیزات ناوبری و جی پی اس و قطب نما و نقشه های نظامی و تجهیزات رادیویی برد بلند استفاده کرد.

خبرنگار بقادر طبیعت:

- برای اجرای این پروژه و یا چنین پروژه هایی چقدر زمان برای هماهنگی و برنامه ریزی ها و آمادگی جسمی و روانی لازم هست ؟

آقای یونس موحد سریعی:

از نظر روحی که همیشه باید آماده باشیم و قبل از اجرا ۸ ماه مانده به اجرا تمرینهای خاص وعجیب و طاقت فرسا و بادقت بالا اجرامی کنم وبعضی تمرینها در نیمه های شب در کوهستان انجام می شود تا به بهترین صورت به آمادگی جسمانی کامل برسم روند تمرین زیر نظر پزشکان خاص فدراسیون پزشکی انجام می شود .

بیشتر هماهنگی ها با سازمانهای مربوطه قبل اجرا ۴ ماه مانده کامل تشریح می شود که مهم می باشد .

خبرنگار بقادر طبیعت:

- در مورد اون دو تا عروسک ها هم که همراهتون هست توضیح می دید لطفا

آقای یونس موحد سریعی:

در ایران دو نفر هستیم که لوگو یا آرم کوهنوردی داریم بنده و عظیم قیچی ساز ودر دنیا باما دو نفر ۶ نفر می شویم

در بین جمع هیمالیانوردان هر شخص به فرا خور روحیات درونی و کارکتر شخصیتی برای خود یک سنبل عروسکی انتخاب کرده و در کنار خود به پروژه ها می برد . در ایران خانم پروانه کاظمی و بنده سنبل عروسکی داریم  سنبل بنده که بازحمتهای فراوانی به دستم رسیده و داستانها دارد یک شیر کوچیک و با شکل اندیشه است وزن این شیر تنها ۸۰ گرم می باشد در کل تمرینها و اهداف کنارم است . از سویی دیگر چون اهداف انسان دوستی وزیست محیطی دارم و عوض انجمن یوز پلنگ ایرانی و دیدبان حقوق حیوانات هستم در این پروژه ملی عروسکی که از طرف انجمن یوز ایرانی دریافت نمودم تا موقتا همراهم باشد در این پروژه به نام کوشکی همراهم بود کوشکی که نماد وسنبل یوز ایران است

خبرنگار بقادر طبیعت:

- چرا کویر رو انتخاب کردید؟

آقای یونس موحد سریعی:

پاسخ به این سوال را موکول به اجرای  پروژه سرعتی ۷۰۰۰ متریها می کنم وباید به آینده امید وار و چشم به اجرای تعجب آور داشت می توانم بگویم یونس موحد سریعی (غیر پیش بینی )

خبرنگار بقادر طبیعت:

- رویاهای دوران کودکی شما چه بوده؟

آقای یونس موحد سریعی:

رویای درون را اجازه دهید بعد هیمالیا نوردیم بگویم.

خبرنگار بقادر طبیعت:

- فکر میکنید مجموعه عوامل موفقیتتان تا به حال چه بوده؟

آقای یونس موحد سریعی:

می خواهم جز سه نفر جهان باشم و اجرا کننده اهداف نو در جهان

و ایران

دنبال کار تکراری اصلا نیستم.

سماجت . نگرش درونی ،مجموعه عوامل مثل  تلاش .پشتکار . جدی بودن . با تدبیر فکر کردن .  درک خدا . امید

خبرنگار بقادر طبیعت:

- ایا در مسیر راه، خستگی باعث پشیمانیتان نشده؟

آقای یونس موحد سریعی:

خستگی برایم مفهومی جز لغت ندارد

من خودم را برای سخت ترین شرایط آماده کردم

خبرنگار بقادر طبیعت:

- در طول مسیر پروژه چطور روحیه خود را تقویت میکردید؟

آقای یونس موحد سریعی:

تقویت روحیه ... درک خدا در کنار نزدیکتر از روح خودم

خبرنگار بقادر طبیعت:

- و در آخر چه توصیه هایی به جوانانی که مایلند در راه چنین پروژه هایی قدم بگذارند دارید و باید از کجا و چگونه شروع کنند؟

آقای یونس موحد سریعی:

برای رسید به باور درونی و خود باوری در سخت ترین شرایط هم می شود و باید توکل به خدا داشت و از هیچ کوششی دست نکشید برای اجرای کارهای بزرگ با علم و عمل و با تلاش شبانه روزی باید پیش به جلو رفت ورزشهای قهرمانی چون کویر هیمالیا و قطب وآتشفشان نوردی جای تست اشتباهات فکری نیست و همچنان جای ابراز هیجانات هم نیست طبیعت سرکش و نا آرام جای اندیشه و برنامه ریزی قاطع است. امید وارم بتوانم در چند کتاب اطلاعات زیادی را انتقال دهم چون رسالتم ارتقا سطح عملیاتی است. در مورد سه چیز صحبت می کنم که خیلی مهم است.

خبرنگار بقادر طبیعت:

خداوند یارو نگهدارتان باد و سپاس از این که با ما همراه بودید و وقت عزیزتون رو برای مجموعه بقادر طبیعت و علاقمندانش گذاشتید. براتون آرزوی بهترین هارو داریم و منتظر خبرها و موفقیت های بیشتر شما هستیم.

فروشگاه بقا در طبیعتامکان پرداخت آنلاینhttp://www.aparat.com/baghadartabiatفینو
LiveZilla Live Chat Software